یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹
خانه » گوناگون » ارگونومی چیست و چه مزیت هایی دارد؟

ارگونومی چیست و چه مزیت هایی دارد؟

کاشی هنر: ارگونومی مفهومی است که ممکن است تا کنون به آن بی توجه بوده باشید ولی باید بدانید که امروزه این مبحث بسیار مورد توجه قرار میگیرد مخصوصا در محیط کار. ارگونومی عبارت است از “علم تلفیق شرایط کار …

کاشی هنر:

ارگونومی مفهومی است که ممکن است تا کنون به آن بی توجه بوده باشید ولی باید بدانید که امروزه این مبحث بسیار مورد توجه قرار میگیرد مخصوصا در محیط کار. ارگونومی عبارت است از “علم تلفیق شرایط کار و ومحیط متناسب با شرایط بدنی انسان و نیازهای او”. به بیان ساده تر، ارگونومی عبارت است از کاهش آسیب های شغلی و روانی ضمن کاهش مشکلات جسمانی و روانی و بدنبال آن کاهش هزینه های درمانی.به عبارتی ارگونومی علم مطالعه بر روی چگونگی موثر بودن افراد در محیط کار خودشان است.

در مورد ارگونومی محیط کار ،متاسفانه در زمان طراحی دکوراسیون ،این موضوع نادیده گرفته میشود و در طولانی مدت موجب بوجود آمدن مشکلات عدیده ای در کارمندان نظیر ،گردن درد ،کمر درد ،سندروم تونل کارپ ،مشکلات بینایی و … میگردد.

هرچه رعایت ارگونومی توسط کارفرما بیشتر شود ،موجب میشود که محیط کاری آرام تری داشته باشند و در نتیجه بار روانی مثبتی را به آنان به دلیل اینکه متوجه اهمیت آسایش آنان برای شرکت میشوند،و در نتیجه روحیه کاری آنان بالا رفته که موجب بالا رفتن راندمان کاری خواهد شد.

اما رعات ارگونومی تنها بر عهده کارفرما نخواهد بود بلکه خود افراد به تنهایی میتوانند به ارگونومی خود در محیط کاری خود کمک نمایند.بدین منظور افراد میتوانند :

  1. به وضعیت طبیعی نشستن خود دقت نمایید.بدین منظور پاها را در جلوی خود و بر روی زمین بگذارید.دست هایتان را بر روی ران ها و شانه ها را به عقب متمایل نمایید.اگر در این حالت احساس راحتی مینمایید ،ارگونومی صندلی برایتان مناسب است.
  2. محل موس و کیبورد را به درستی تنظیم نمایید.بدین منظور باید ارتفاع آن ها را در حد ۶ سانتیمتر بالاتر از پاهای خود قرار داده و شیب کیبورد را تا حد امکان کم نمایید.
  3. محل مانیتور را به درستی تعیین نمایید.بدین منظور کافیست در حالی که به صندلی تکیه داده اید ،دستتان را دراز نمایید تا انگشتتان به صفحه مانیتور برسد.همچنین صفحه گوگل را باز نمایید.اگر ادرس بار گوگل روبروی شما قرار دارد ،ارتفاع آن به درستی تنظیم شده است.
  4. صندلی مناسبی را انتخاب نمایید.در مورد صندلی مناسب باید گفت که ارتفاع آن به حدی است که زمانی که بر روی صندلی نشسته اید ،کف پاهایتان بر روی زمین قرار میگیرد.
  5. استراحت به عضلاتتان دهید.بدین منظور که پس از یک ساعت بلند شده و راه بروید تا عضلات خود را از اسپاسم دور نگه دارید.

علاوه بر نکات ذکر شده اصولی دیگری هم وجود دارد که طراحان داخلی همیشه رعایت می کنند.

  • رعایت اصول نورپردازی: نورپردازی باید به گونه ای باشد که موجب اذیت چشم ها در هنگام استفاده از مانیتور نگردد. همچنین طراحان توصیه می کنند که همیشه از نور طبیعی استفاده کنید.
  • رنگ : رنگ ها تاثیر مستقیمی بر روی روحیه افراد دارد.
  • بافت اشیا : در مورد ارگونومی اشیا ،باید بافت آن ها در نظر گرفت.بعنوان مثال در مورد جنس صندلی ها ،باید به گونه ای انتخاب گردد که موجب خیس شدن بواسطه عرق کردن افراد نشود.
  • تناسب با فرم بدنی : این مورد در مورد انتخاب وسایل مورد استفاده افراد صدق میکند.بدین معنی که بعنوان مثال صندلی ها باید به گونه ای انتخاب گردند که فرم بدنی افراد را تحت تاثیر منفی قرار ندهند و یا میزها متناسب با نوع کاربری افراد تهیه گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *