سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹
خانه » هنر خیاطی » آموزش دوخت انواع دامن کلوش

آموزش دوخت انواع دامن کلوش

کاشی هنر: دامن کلوش دامن کلوش یکی دیگر از انواع دامن است که ویژگی هایش آن را مورد استقبال بانوان عزیز قرار داده است. دامن کلوش علاوه بر اینکه بر روی تن بسیار زیباست، دوخت ساده ای دارد و پوشش …

کاشی هنر:

دامن کلوش

دامن کلوش یکی دیگر از انواع دامن است که ویژگی هایش آن را مورد استقبال بانوان عزیز قرار داده است. دامن کلوش علاوه بر اینکه بر روی تن بسیار زیباست، دوخت ساده ای دارد و پوشش بسیار راحتی بحساب می آید. در این آموزش خیاطی قصد داریم تا صفر تا صد دوخت دامن کلوش با رسم الگوی متد مولر را به شما آموزش دهیم. قسمت بعدی آموزش که مربوط به انواع دیگری از دامن کلوش است را هفته ی آینده منتشر خواهیم کرد.

سادگی دوخت این دامن موجب می شود تا همه شما عزیزان بتوانید با دنبال کردن آموزش های خیاطی آموشگاه فائقه در همین دسته بندی، به راحتی الگوی آن را در منزل رسم کرده و برای خود یک دامن راحت و زیبا بدوزید.

به طور کلی ۳نوع دامن کلوش داریم به ترتیب:

۱-دامن کلوش ۱درز۲*(۱- ۳/۱ کمر)

۲-دامن کلوش۲درز(۳-۱/۱ کمر) و

۳- دامن تمام کلوش۲÷(۳-۱/۱ کمر)

توجه داشته باشید که برای دوخت دامن کلوش نیز مانند بسیاری از الگوهای دیگر نیازمند سه اندازه ی دور کمر، دور باسن و قد دامن هستیم. پس از بدست آوردن این اندازه ها به سراغ مراحل کار می رویم :

آموزش دوخت دامن کلوش ۱ درز

۲*(۱- ۳/۱ دور کمر) برای رسم دامن کلوش یک درز، ابتدا طول و عرض پارچه را مطابق شکل بر هم منطبق نموده، از نقطه O تا A مساوی  (۱- دور کمر)*۲ را علامت بزنید و از A تاB  قد دامن بعلاوه ۲ سانت را به پائین  علامت بزنید ۲*(۳-۱/۱ کمر) =OA  و ۲+ قد دامن = AB

یک بار به مرکز O و شعاعOA  و بار دیگر به مرکز O و شعاع OB دایره به سمت راست بزنید. خطوط کمر و هلال لبه دامن به دست می آید OB=OB’و OA=OA’.

از B تا F مساوی ۵-۳ سانت داخل شوید. حالا یک خط مستقیم به A  وصل کنید این خط چیده می شود تا پهلوها نیز اریب شود و مانند وسط جلو پشت دارای ریزش شده و با لبه دامن یکسان شود. این دامن یک بار برش می شود.

توجه: برای پارچه های کرپ، ژرسه –استرچ و تریکو قبل از برش خط کمر دامن را از قسمت ۵ به مدت ۲۴-۱۲ ساعت آویزان کنید تا بقدر کافی لبه دامن درقسمت دولای بسته اریب پارچه بلندتر شود و دوباره لبه دامن را اندازه بزنید تا لبه دامن همیشه صاف بایستد.

به همین سادگی الگوی اولیه برای دوخت دامن کلوش یک درز آماده شد.

دوخت دامن نیم کلوش -۲درز

برای رسم این الگو ابتدا پارچه را مانند کلوش ادرز تا کنید و مطابق فرمول از O  تا A مساوی ۳/۱ دور کمر منهای یک را به پائین اندازه بزنید. در گام بعد از A تاB  قد دامن را مشخص کنید.

قد دامن AB= . یک بار به مرکز O و شعاع OA دایره به سمت راست بزنید تا دولای بسته پارچه (۳-۱/۱ کمر) =OA’=OA و بار دیگر به مرکزO  و شعاع OB دایره به سمت راست تا دولای بسته پارچه بزنید OB=OB’ . این الگو ۲ بار برش می شود ونکات دامن کلوش ادرز دراین دامن نیز رعایت می شود.

برای برش این دامن می توانید از یک روش دیگر نیز به انتخاب خودتان استفاده کنید :

بدین طریق که پارچه را از طول تا کنید مطابق شکل زیر ۲۹ و از O تا A روی دولای باز ترکی پارچه ۳/۱ دور کمر منهای یک را علامت بزنید. حالا از A تا B قد دامن را اندازه بزنید.

۱-۳/۱=OA و قد دامن =AB

یکبار دایره مرکز O و شعاع OA و بار دیگر به مرکز O و شعاع OB رسم کنید تا دولای بسته پارچه. در نتیجه دامن گشادی لازم را دارد و یک درز بیشتر ندارد در این برش مقدار بیشتری پارچه لازم می باشد که برای پارچه های حریر و استرچ و ابریشم، و به طور کلی پارچه هایی که با درز کمتر زیباتر می شود برش می دهیم.

ابتدا پارچه را چهار لا کنید از O  تا A مساوی (۳-۱/۱ دور کمر) تقسیم بر ۲ را علامت بزنید و A تا قد B دامن را مشخص کنید :

OA=2÷(۳-۱/۱ کمر) و AB = قد دامن + ۲ سانتی متر.

یکبار به مرکزO  و شعاع OA  و بار دیگر به مرکزO  و شعاع OB  دایره را رسم کنید که خط کمر و لبه دامن بدست می آید، شکل۳۰.

بعد از برش این دامن بدون درز می باشد. به دلیل اینکه کمر دامن اندازه دور کمر پوشنده می باشد باید از نقطه A مساوی ۲۰ سانت چیده می شود و بعد از دادن سجاف زیپ دوخته می شود.

توجه: برای دوخت لبه دامن ابتدا با یک دور چرخ درشت لبه دامن را قدری جمع کنید و بعد به فاصله ۲ سانت لبه را تا نموده و پس دوزی کنید همچنین قبل از دوخت کمر به دامن،دور کمر دامن را یک دور چرخ ساده بزنید برای تمام دامن کلوش ها پارچه با عرض ۱۵۰ می باشد.

توجه: دامن کلوش اگر کوتاه باشد بدون دزر می باشد و برای دامن بلند کلوش و دامن کلوش دنباله دار عروس و شب دامن حتما” درز می خورد و به روش زیر برش می شود که در نهایت مانند دایره می شود.

دامن تمام کلوش با درز

در این مدل مطابق شکل از یک لای پارچه نقطه Aتا B روی ترکی پارچه قد دامن به علاوه ۲ سانتی متر  را علامت می زنیم و از Bتا O مساوی ۲÷(۳-۱/۱ کمر) را علامت بزنید.

پارچه را از O تا کنید و دایره ها را رسم کنید. بعد از برش، حاصل یک نیم دایره می شود. الگو را برعکس  کنید و دایره را برش دهید. مشاهده می کنید که بعد از دوختن درزها ( ترکیب های پارچه)، دامن به صورت تمام دایره می شود.

امید وارم از این مقاله لذت کافی را برده باشید 
لطفا از بقیه صفحات سایت ما دیدن کنید 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *